Co to za srebrno-pomarańczowe rowery, czyli Mobike w Manchesterze.

Zachęcony ogromną popularnością artykułu „Jaki jest Manchester?”, postanowiłem stworzyć na blogu zakładkę Mancuniana z ciekawymi informacjami o tym zaadoptowanym przeze mnie mieście. Jest wiele tematów, które z pewnością zainteresują nie tylko Polaków mieszkających na północnym zachodzie Anglii. Dziś pierwszy wpis w tej kategorii.

Ponad dwa tygodnie temu pojawiły się w Manchesterze srebrno-pomarańczowe rowery. Najpierw pełno ich było w okolicach centrum, ale teraz znaleźć je można niemal co kilka kroków. Ludzie jeżdżą po całym mieście i zostawiają rowery, gdziekolwiek im wypadnie koniec trasy. Jak to działa?

Czym jest Mobike?

Mobike to firma z Pekinu oferująca wynajem rowerów bez konieczności parkowania w wyznaczonych stacjach. Większość podobnych systemów wymaga oddania dwukołowca w jednym z wielu punktów w mieście (takie rozwiązania istnieją w Londynie, Krakowie i dziesiątkach innych metropolii). Mobike stworzył wygodniejsze rozwiązanie i zagwarantował sobie błyskawiczną ekspansję w Chinach, gdzie wprowadził już na drogi ponad pięć milionów rowerów. W tym roku rozpoczął działalność w Singapurze, a w czerwcu zdobył swoje setne w ogóle i pierwsze w Europie miasto — Manchester.

Jak wypożyczyć rower?

Do wynajęcia srebrno-pomarańczowego roweru konieczna jest aplikacja Mobike (Appstore, Google Play). Aplikacja pokaże nam najbliższy wolny rower na mapie. Wykorzystuje również GPS do lokalizacji pojazdu, liczenia spalonych kalorii i zaoszczędzonej emisji dwutlenku węgla.

Po wpłaceniu niewielkiej kaucji możemy odblokować rower. Ważne: do końca lipca depozyt zabezpieczający to tylko 29 funtów, później trzeba będzie przelać 50. Wynajem kosztuje 50 pensów za pół godziny jazdy, liczonej od odblokowania do zablokowania roweru. Każdy bicykl ma własny numer identyfikacyjny oraz kody QR umieszczone na kierownicy i pod siodełkiem. Z poziomu aplikacji Mobike skanujemy kod QR, co pozwala nawiązać połączenie bluetooth i zwolnić blokadę tylnego koła. Od tej chwili możemy ruszyć jednośladem w miasto!

Małe twardziele.

Kiedy człowiek się uprze, może zniszczyć wszystko. Rowerki Mobike zostały jednak zaprojektowane i zbudowane tak, by wymagały jak najmniej konserwacji, napraw i w ogóle zachodu. Z założenia mają przetrwać około czterech lat bez żadnej konserwacji. Rama to jeden kawałek wysokiej jakości aluminium. Zintegrowane koła bez szprych ubrano w pozbawione powietrza opony. Układ napędowy wykorzystuje wał zamiast łańcucha. Do tego dzwonek obejmuje rurę kierownicy, a dynama są schowane wewnątrz konstrukcji. Blokada smartlock nie wymaga klucza ani wpisywania kodu — wykorzystuje sprawdzone i nowsze technologie: chmurę, kody QR i bluetooth. Część rowerów ma z przodu zamontowane koszyki na zakupy, ale wszystkie wyposażono w światła, hamulce, stopki boczne i regulowane siodełka. Jazda, z powodu braku przerzutek, nie należy do najprzyjemniejszych w pofałdowanym terenie — na szczęście Manchester i Salford nie mają większych wzniesień. Muszę dodać, że rowerki mają zamontowane bardzo sprytne błotniki dla zabezpieczenia przed niesławną angielską pogodą.

Jak „oddać” rower i co jeszcze wziąć pod uwagę?

Po dotarciu do celu wystarczy ręcznie zamknąć blokadę tylnego koła. Sygnał dźwiekowy poinformuje was o sukcesie, a aplikacja pobierze naliczoną opłatę. Warto pamiętać, by parkować rowery w ogólno dostępnych miejscach. Nie należy zostawiać rowerów na zamkniętych parkingach, w miejscach niedostępnych dla innych użytkowników. Zaparkowany rowerek nie powinien blokować ruchu. To oczywiste zasady. Za porzucenie w trudno dostępnym miejscu, kradzież i uszkodzenie pojazdów Mobike grożą kary — od wyższej opłaty po zablokowanie konta. Starajcie się po prostu korzystać z tej usługi z wyobraźnią. Przykładowo nie jest mile widziane zakładanie dodatkowo własnej blokady, gdyż uniemożliwia innym użytkownikom wynajęcie roweru.

Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujecie smartfonu z doładowaną aplikacją, by w razie potrzeby znaleźć najbliższy w okolicy rower i dostać się, gdziekolwiek chcecie, taniej niż taksówką, Uberem, czy nawet autobusem. Jeśli dodatkowo zostawicie zablokowany rower w dostępnym dla innych miejscu, korzystanie z Mobike będzie dla wszystkich przyjemnością.

Uwaga: Zawsze pamiętajcie, aby zablokować rowerek po zakończeniu jazdy! Nie chcecie, by ktoś podwędził Mobike i porzucił go w jakichś krzakach na wasze konto. Mówię o tym, bo jakiś dzieciak już oferował mi pół funta za możliwość przejechania się wypożyczonym przeze mnie jednośladem. Tak, pół godziny kosztuje tylko pół funta, ale to jednak mój depozyt, nie?

Jak dotąd przejechałem Mobike zaledwie dziesięć kilometrów, ale już czterech Anglików zdążyło mnie zapytać o rowery i zasady działania całego systemu. Jeden nawet poprosił, bym mu pokazał, jak się odblokowuje rower. Mam zatem nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił wam pokrótce, czym jest Mobike i dlaczego warto mieć ich aplikację.


PS 1. Jeśli zachęciłem was do zainstalowania aplikacji i wypróbowania rowerów Mobike, to wpiszcie w aplikacji (zakładka Invite Friends)  mój kod polecającego (Friend’s Invitation Code): MobikeJakub. Otrzymacie w zamian zwiększenie kredytu zaufania Mobike. Dzięki!

PS 2. Wszystkie zdjęcia pochodzą z zasobów firmy Mobike.