Oglądaj dokumenty Netflix za darmo!

Amerykański serwis streamingowy udostępnił na YouTube garść swoich filmów dokumentalnych, które teraz można w całości obejrzeć za darmo. Nie trzeba mieć netfliksowego abonamentu, ale niestety musicie znać angielski (lub jeden z języków napisów, wśród których niestety zabrakło polskiego). Jakie to dokumenty?

Przede wszystkim „Nasza planeta”, wspaniały ośmioodcinkowy serial dokumentalny sir Davida Attenborough. Jeśli jeszcze nie widzieliście, to macie świetną okazję, by zrobić to legalnie i bezpłatnie. Pana Attenborough przedstawiać nie trzeba, to taka brytyjska Krystyna Czubówna, która robi swoje programy, a nie tylko podkłada do nich głos.

Znajdziecie również siedem odcinków serii „Explained”. To trwające mniej niż dwadzieścia minut filmy tłumaczące różne zjawiska. Wszystkie w zasadzie warto obejrzeć. Na przykład ten o rynku akcji:

Może was zainteresować pełen sezon serialu „Abstract: Sztuka projektowania”. Poszczególne odcinki opowiadają o różnych aspektach dizajnu: ilustracji, fotografii, architekturze,projektowaniu butów (Tinker Hatfield!), projektowaniu scenicznym, samochodowym, graficznym i wnętrz. Każdy odcinek to ponad czterdzieści minut materiału. Poniżej projektowanie wnętrz.

Jest też seria poświęcona naukowej wiedzy o rozwoju dzieci w pierwszym roku życia oraz trzy trwające ponad godzinę i trzy krótsze filmy dokumentalne. Na uwagę zasługują zarówno pełnometrażówki: „Chasing coral” opowiada o badaniach wymierających raf koralowych (nagroda publiczności na Sundance Festival 2017), „Trzynasta poprawka” bada związki między konfliktem rasowym, wymiarem sprawiedliwości i przeludnieniem amerykańskich więzień (film obsypany nagrodami i nominowany do Oscara), „Knock down the house” opowiada historię kampanii wyborczych czterech progresywnych demokratek, w tym Alexandrii Ocasio-Cortez (dwie nagrody na Sundance Festival 2019); jak i krótki metraż, bo tutaj aż dwa filmy zostały nagrodzone statuetkami Oscara: „The White Helmets” — o codziennej działalności grupy ochotniczych ratowników syryjskiej obrony cywilnej, i „Period. End of sentence.” — o walce hinduskich kobiet o przełamanie tabu menstruacji. Trzecia krótkometrażówka to jedenastominutowy film o sierocie bez nóg, który został zapaśnikiem.

Tutaj znajdziecie listę odtwarzania z wszystkimi dokumentami Netfliksa udostępnionymi z powodu koronawirusa*, a poniżej jeden z odcinków serii „Babies”.


* „z powodu koronawirusa” mówi się najszybciej i koniec.