Nie przegap akcji Czytaj PL 2020

Drugiego listopada wystartowała ponownie akcja Czytaj PL. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, to koniecznie poznajcie tę wspaniałą okazję do przeczytania dwunastu bestsellerów kompletnie za darmo. Poniżej znajdziecie listę książek dostępnych w edycji 2020, kod QR do zeskanowania z telefonu oraz kilka słów o samej akcji, którą wspieram na blogu od wielu lat.

Historia akcji CzytajPL

Latem 2013 w stolicy Małopolski pojawiły się na przystankach plakaty z półką pełną książek. Na każdej z dwudziestu czterech okładek dodano kod QR, którego zeskanowanie smartfonem umożliwiało pobranie fragmentu wybranego dzieła. Akcja nazywała się wtedy Wirtualna Biblioteka Wydawców i, zaskakująco, zakończyła się sukcesem. Jeszcze w październiku powtórzono ją z okazji Festiwalu Conrada, w sześciu największych miastach kraju, pod nazwą Wirtualnej Biblioteki Krakowa.

W 2014 roku przemianowano wydarzenie na CzytajKRK i odbyły się aż trzy edycje: w sierpniu, październiku i listopadzie. Każda oferowała 10 kolejnych książek, tym razem w całości. Pierwszy raz skorzystałem w październiku, pokonując monumentalny „Lód” Dukaja.

Od 2015 akcja nazywa się Czytaj PL i organizowana jest w listopadzie. Za każdym razem kilkanaście wydawnictw udostępnia dwanaście doskonale sprzedających się książek. Najpierw w sześciu (Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), później w szesnastu, a w tym roku już w kilkuset miastach, miasteczkach i w tysiącach szkół w Polsce pojawiły się charakterystyczne plakaty. Nawiązano współpracę również z kilkoma miastami zagranicznymi: Dublin, Dunedin, Edynburg, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga, Reykjavik, Dundee.

Jestem z Czytaj PL od samego początku i zachwyca mnie jej rozwój na przestrzeni lat. Kraków górą!

W 2018 przeczytano (lub przesłuchano) łącznie 95000 książek, co wbrew pozorom nie jest sumą tak wielką, jak można by się spodziewać. Zakładam, że większość uczestników akcji pochłonęła przynajmniej dwie książki, a to daje maksymalnie 42 tysiące czytelników. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Czy uda się pobić rekord także w tym roku?

Co do przeczytania?

Zobaczcie, co organizatorzy przygotowali w tym roku. Jeśli którejś książki nie zdążycie przeczytać przed końcem listopada, a bardzo was wciągnie, to załączam także informacje, gdzie kupić każdą pozycję w najlepszej możliwie cenie. Warto zaznaczyć, że aż dziesięć pozycji można przeczytać w formie ebooka albo odsłuchać jako audiobook. W tym roku wyłącznie dwa tytuły są tylko w formacie e-książki: „O czasie i wodzie” oraz piąta część „Historii bez cenzury”.

1. „Czarne morze” — Karolina Macios (Wielka Litera)

Z opisu wydawcy: Joanna od dziecka ma niezwykły dar, który bywa również przekleństwem. Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem postanawiają szybko wrócić do domu. W drodze powrotnej ulegają wypadkowi samochodowemu. Joanna budzi się w szpitalu z diagnozą: wstrząśnienie mózgu i związane z nim zaniki pamięci. W domu nie zastaje pięcioletniej córki. Co się stało na klifie? Gdzie jest córka Joanny?

2. „Głosy z zaświatów” — Remigiusz Mróz (Wydawnictwo Filia)

Z opisu wydawcy: Seweryn Zaorski stara się na nowo ułożyć sobie życie, kiedy do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy. Nikt nie potrafi rozwiązać zagadki śmierci młodych ofiar, nic bowiem nie wskazuje na to, by zostały zamordowane. Kto i dlaczego zabija niewinne dzieci? I jaki związek ma to z tajemniczymi wiadomościami, które Zaorski zaczyna otrzymywać?

3. „Nie ma” — Mariusz Szczygieł (Dowody na istnienie)

Z opisu wydawcy: Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma klamek. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi.

4. „Stramer” — Mikołaj Łoziński (Wydawnictwo Literackie)

Z opisu wydawcy: Osobiste dramaty, miłości, zdrady i rozstania, świecące pustkami kieszenie i marzenia o fortunie. Nadzieja na sprawiedliwy świat, do którego nieuchronnie wdziera się Zagłada. Kiedy konflikty narodowe zaczynają narastać, do świata Stramerów powoli wkrada się coś, czego jeszcze nie rozumieją. Choć już przeczuwają. Sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Książka, której nie da się zapomnieć.

5. „Zimowla” — Dominika Słowik (Wydawnictwo Znak)

Z opisu wydawcy: Miasteczko w Dolinie Zmornickiej oddycha tajemnicami. Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował swój rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Cukrówkę coraz gęściej spowija niebezpieczeństwo i lepki mrok…

6. „zadra” — Robert Małecki (Wydawnictwo Czwarta Strona)

Z opisu wydawcy: Są kości i ślady, które rzucają nowe światło na tajemnicze zaginięcie pary studentów. Jednak zmowa milczenia trwa od lat. Kiedy w podchełmżyńskim Grodnie opadają wieczorne mgły, komisarz Bernard Gross bada sprawę odnalezionych w pobliskim lesie kości. Nowe tropy zaprowadzą go do sprawy zagadkowego zaginięcia pary studentów sprzed szesnastu laty. Prawda o tamtych zdarzeniach okaże się wstrząsająca.

7. „Topiel” — Jakub Ćwiek (Wydawnictwo Marginesy)

Z opisu wydawcy: Topiel to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi 1997 roku. Autor, uczestnik wydarzeń i aktywny wolontariusz na pieczołowicie oddanym tle rysuje porywającą, momentami przerażającą opowieść o przyspieszonym kursie dojrzewania, rozliczając się jednocześnie z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. To zaskakująca mieszanka serialu Stranger Things i To Stephena Kinga.

8. „Strażnik” — Paulina Hendel (We Need YA)

Z opisu wydawcy: Bestsellerowa autorka serii Żniwiarz ​zabierze cię w nową podróż pełną demonów i mrocznych niespodzianek. Hubert budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat…

9. „O czasie i wodzie” — Andri Snaer Magnason (Karakter)

Z opisu wydawcy: Rozpisana na wiele głosów książka, która łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czas to przeszłość, ale i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków. Woda – topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany.

10. „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” — Wojciech Drewniak (Wydawnictwo Znak)

Z opisu wydawcy:  Komuniści mówili im, co mają robić i myśleć. Co więc robili? No właśnie, i tak nie było nic do roboty. Na wakacje nie wyjedziesz, jeśli tata nie wylosował talonu, by móc kupić malucha. W domu nuda – dwa kanały w telewizji i na każdym kłamią. Na ulicach agenci SB i milicja z pałami. Kolejki po wszystko, a w sklepach pusto. To o co chodzi?! Czemu tak wiele osób wspomina Polskę Ludową z łezką w oku?!

11. „Horyzont” — Jakub Małecki (Sine Qua Non)

Z opisu wydawcy: Gry komputerowe i bułgarski rap. Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem.

12. „Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem.” — Stefanie Stahl (Wydawnictwo Otwarte)

Z opisu wydawcy: Nie czekaj, aż ta jedyna właściwa osoba zapuka do twoich drzwi albo obecny partner zmieni się i nagle spełni wszystkie twoje oczekiwania. To się nie wydarzy. Nieważne, czy już jesteś z kimś, czy dopiero o tym myślisz – książka, którą masz przed sobą, uświadomi ci, jak wiele może zyskać twoja relacja z najbliższą osobą dzięki twojemu nastawieniu i jak znaczący wpływ na twoje uczucia i emocje ma ukształtowana w dzieciństwie emocjonalność i wrażliwość.

Co trzeba zrobić?

Przede wszystkim trzeba mieć smartfon (lub ostatecznie tablet) z Androidem lub iOS i pobrać na niego aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play. Następnie po rozpoczęciu akcji otwieramy aplikację Woblink, wchodzimy w niej w zakładkę CzytajPL i stamtąd skanujemy kod QR z plakatu.

Oficjalny plakat akcji znajdziecie tutaj: akcja.czytajpl.pl/plakat.pdf