Najlepszy sposób na przelewy międzynarodowe.

Rozłożone banknoty na pomarańczowym tle, w tym sto złotych, jeden dolar, pięćdziesiąt dolarów.

Niedługo stuknie mi siedem lat na emigracji, więc to może być dobry czas, by podzielić się doświadczeniem. Kiedyś porównywałem różne sposoby transferowania pieniędzy do Polski (chyba każdy emigrant czasem wyśle pieniądze do kraju), pod względem kosztów, wygody i bezpieczeństwa. W tamtym tekście wymieniłem między innymi firmę Transferwise. Dzisiaj napiszę o niej trochę więcej.

Korzystam z okazji, jaką jest mały rebranding Transferwise na Wise. Zmianę nazwy odbieram pozytywnie, bo krótsza a zatem łatwiejsza do wstukania w Google, zapamiętania i przeliterowania, ale także usuwająca ograniczające skojarzenie z samymi przelewami. Dlaczego ograniczające? Bo przelewy to obecnie tylko jedna z usług oferowanych przez Wise, które stało się międzynarodowym kontem z kartą płatniczą, lokalnymi numerami rachunków i wymianą walut.

Przelewy międzynarodowe

W tekście z 2017 roku porównałem najpopularniejsze sposoby transgranicznego transferowania gotówki, czyli po naszemu wysyłania siana do Polski albo za granicę: fizycznie w kieszeni z wymianą w kantorze, międzynarodowe przelewy w bankach, PayPal i Transferwise (obecnie Wise). Z analizy jasno wynikało, że Transferwise był bezkonkurencyjny, bo pieniądze docierały szybko, a dzięki najniższemu kursowi wymiany oraz małej prowizji odbiorca otrzymywał najwięcej w walucie docelowej.

Od tamtej pory korzystam wyłącznie z Wise, dzięki czemu zaoszczędziłem już kilkaset funtów (kilka tysięcy złotych) na opłatach i kosztach przewalutowania. Wise to najtańszy sposób przelewania pieniędzy za granicę.

Pamiętaj, że w ocenie ważne jest kilka parametrów: wygoda, szybkość, bezpieczeństwo, opłata za przelew oraz kurs wymiany. Na przykład przelew 1000 funtów z Lloyds Banku1 w Wielkiej Brytanii do mBanku w Polsce. Kurs średni funta do złotówki w momencie pisania tego artykułu: 5,3840.

KosztKwota lądująca u odbiorcy
Przelew z banku do banku£9,505206,20 zł
Wise£4,875383,88 zł
Porównanie przelewu między dwoma bankami a przelewu przez Wise. MBank przewalutuje funty po kursie kupna, który w momencie pisania artykułu wynosi 5,20620. Wise w momencie pisania artykułu oferował kurs 5,38388.

Jak widzisz, w tym przypadku2 korzystając z Wise nadawca oszczędza £4,63 (czyli niecałe 25 złotych), a odbiorca otrzymuje 177,68 złotych więcej. Jeśli przelewasz pieniądze sama sobie, na własne konto w Polsce, oszczędzisz ponad 200 złotych na tym konkretnym przelewie. Możesz w ten sposób porównać, jak to wygląda w twoim banku. Pamiętaj też, że czasami mogą cię zaskoczyć ukryte opłaty. W Wise nie ma takiego problemu, ponieważ wszystko jest przejrzyste.

Spójrzmy jeszcze na podobne porównanie, ale dla stu funtów:

KosztKwota lądująca u odbiorcy
Przelew z banku do banku£9,50520,62 zł
Wise£0,82538,38 zł
Oszczędność wynikająca z użycia Wise to £8,68 (£9,50 – £0,82), czyli 46,69 złotych plus 18,12 oszczędzone na różnicy kursowej. Razem w kieszeni zostaje nam 64,81 złotych.

Jeśli pomnożyć te oszczędności przez kilkanaście przelewów w roku, to w ciągu kilku lat Wise pozwoli ci zyskać tysiące złotych, które inaczej zostałyby zmarnowane na opłaty bankowe i przewalutowania. Ale Wise to nie tylko przelewy.

Karta debetowa Wise

Praca za granicą i podróże wiążą się z koniecznością płacenia w lokalnej walucie. Jak już zdążyłeś się połapać, banki mają swoje kursy, według których przewalutowują transakcje. Płacąc kartą Pekao w Hiszpani musisz być gotowy na straty wynikające z przewalutowania oraz dodatkowych opłat. To samo tyczy się płacenia kartą brytyjskiego banku w Unii Europejskiej. Tu pół funta, tam pół funta za każdą transakcję (Lloyds Bank) a koszty rosną.

W porównaniu z bankowymi kartami debetowymi karta Wise to:

 • Zero ukrytych opłat
 • Najlepszy kurs wymiany walut
 • Darmowe wypłaty z bankomatów do £200 na miesiąc
 • Automatyczne przewalutowanie jeśli nie ma akurat środków w lokalnej walucie
 • Karta Mastercard akceptowana wszędzie tam, gdzie inne karty Mastercard
Ewidentnie Wise wypada lepiej pod względem kosztów w porównaniu z brytyjskimi bankami.

Jak to wygląda w polskich bankach? Niech za przykład posłuży ten zrzut ekranu.

3% za przewalutowanie, chyba że jest usługa wielowalutowa, to wtedy 0,5%, ale to Mastercard, bo Visa 5,9%, chyba że z usługą wielowalutową, to wtedy 3,5%, ale szczegółowe warunki sprawdź w regulaminie mKantor, regulaminie rachunku, regulaminie usługi wymiany walut…

Chcesz się doktoryzowaćz bankowych regulaminów? Karta debetowa Wise kosztuje jednorazowo 41 złotych (w Wielkiej Brytanii £5) i działa w ponad 200 krajach. Wypłacisz z nią z bankomatów do £200 na miesiąc za darmo (powyżej £200 prowizja wynosi 1,75%, a każda kolejna wypłata po dwóch pierwszych w miesiącu kosztuje pół funta — to dotyczy wyłącznie bankomatów, nie płatności w sklepach), zapłacisz w sklepach internetowych lokalną walutą po najlepszym możliwym kursie, zapłacisz w restauracjach i sklepach za granicą zbliżeniowo oraz telefonem po dodaniu do Google Pay lub Apple Pay. Zobacz cennik.

Konto wielowalutowe (Wirtualny Portfel)

Wise pozwala na przechowywanie środków w 56 walutach z całego świata. To niesamowicie przydatna usługa, jeśli sprzedajesz usługi w innych krajach. Wirtualny portfel Wise może także spełniać rolę zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym. Już tłumaczę.

Wyobraź sobie, że za pół roku jedziesz na wakacje do Grecji i będziesz potrzebował euro. Kurs euro do złotówki jest bardzo korzystny. Nie ma pewności, że pozostanie taki przez najbliższe sześć miesięcy.

Jak zabezpieczyć się na wypadek droższego euro w czasie urlopu?

Kiedy euro jest tanie, można kupić trochę w Wise i trzymać w wirtualnym portfelu. Będzie jak znalazł na wyjazd do Grecji, gotowe do wyjęcia z bankomatu w Atenach kartą debetową Wise.

Co jeśli euro zdrożeje, a ty odwołasz wczasy? Droższe euro zamienisz w Wise z powrotem na złotówki, z zyskiem.

Co jeśli euro stanieje? Dlatego kupiłeś trochę. Teraz możesz dokupić więcej po niższej cenie.

Oczywiście zabezpieczanie się na wypadek wahań kursów walut wymaga obserwowania tych kursów. Tymczasem wirtualne konto Wise przydaje się do bardziej prozaicznych celów, jak wysyłanie i otrzymywanie płatności. W ramach usługi możesz otworzyć rachunek w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Singapurze czy kraju strefy euro zupełnie za darmo. To nie to samo co rachunek walutowy w banku, bo w Wise te rachunki są fizycznie w innych krajach! Oznacza to, że możesz podać swój brytyjski numer rachunku kontrahentowi ze Szkocji albo amerykański numer konta wujkowi z Chicago. Dla nich transfer pieniędzy będzie kosztował tyle samo, co lokalny przelew, za to u ciebie wylądują dolary lub funty, które zamienisz na złotówki, kiedy będzie ci wygodnie.

Zdjęcie różnych banknotów: funty, dolary i inne.

Mieszkasz w UK, ale otrzymujesz pieniądze z Polski? Podaj polski numer rachunku w Wise! To korzyść dla osoby wysyłającej pieniądze, jeśli dotąd robiła przelewy międzynarodowe. To także korzyść dla ciebie, bo pieniądze od razu lądują w Wise, więc wystarczy je zamienić na funty w dogodnym momencie i błyskawicznie przelać na własne konto w banku.

Jestem pewien, że sprytni czytelnicy już dobrze wiedzą, do czego może im się przydać wirtualne konto Wise. Przekonałem Cię?

Jak założyć konto w Wise?

Podsumujmy. Wirtualne konto w Wise umożliwia:

 • Bezstresowo przenieś się do nowego kraju. Przeprowadzasz się do Wielkiej Brytanii, Włoch czy USA i przekazujesz pracodawcy lokalny numer konta z Wise, zanim otworzysz rachunek w tamtejszym banku.
 • Wydawać pieniądze w lokalnej walucie z kartą debetową Wise.
 • Przelewać pieniądze za granicę w najwygodniejszy i najtańszy sposób.
 • Bezpiecznie robić zakupy online w zagranicznych sklepach, płacąc walutą po najlepszym kursie wymiany.
 • Otrzymywać pieniądze z całego świata.
 • Wypłacać pieniądze w milionach bankomatów na całym świecie.
 • Zarządzać wpływami z różnych platform i witryn sklepowych (PayPal, Amazon, eBay, Alibaba itd.).

Warto podkreślić, że korzystam z Wise (dawniej TransferWise) od 2017 roku, więc polecam z całkowitym przekonaniem, bo sam oszczędziłem dzięki tej usłudze już kilka tysięcy złotych.

To jak założyć konto w Wise?

Wystarczy zarejestrować się tutaj, uzupełnić swoje dane i zweryfikować tożsamość. Podobnie jak w każdym banku. Rejestracja i konto w Wise są bezpłatne, karta debetowa Wise kosztuje 41 złotych w Polsce i 5 funtów w Wielkiej Brytanii. Poza tym usługa jest bezproblemowa, klarowna, z jasnymi zasadami i prostym cennikiem.

Jeśli znasz już Wise albo właśnie założyłeś tam konto dzięki temu artykułowi, to koniecznie podziel się wrażeniami z innymi czytelnikami w konmentarzach! Mam nadzieję, że pomogłem.Przypisy:

 1. Różne banki mają różne opłaty, więc sprawdź, jak to wygląda w twoim.
 2. Warto podobnie porównać przelewy w innych przypadkach: z euro do złotówek, z Polski do Europy, poza Europę. Można się mocno zdziwić, jak rosną opłaty przy przelewach poza nasz kontynent.

Obrazek wyróżniający Annie Spratt z Unsplash
Zdjęcie w tekście: John McArthur z Unsplash